Beseda pod názvem KDO JSOU ONI?

Muzeum v Havlíčkově Brodě a místní skupina České křesťanské akademie spolu s církvemi uspořádaly v klášterním kostele sv. Rodiny besedu pod názvem KDO JSOU ONI? KDO JSME MY? JAK MŮŽEME POMÁHAT? v pondělí dne 9. listopadu 2015 od 17 hodin na téma lidí, válečných uprchlíků z východu, kteří přicházejí do Evropy.
K tématu vyprávěla trojice lidí, kteří nám pomohli vidět současné dramatické okamžiky od Sýrie až po Německo v jiném světle. Otázku „Co je to za lidi?“ zodpovídala dvojice mladých novinářek a učitel gymnázia. Novinářka Markéta Kutilová navštívila před několika měsíci spolu s kolegyní Sodomkovou Sýrii, nafotila snímky v Kobani, městečku na severu Sýrie, a říká mu v jedné reportáži „Stalingrad Blízkého východu“. Poté působila jako projektová koordinátorka společnosti Člověk v tísni v Iránu, na Šrí Lance, v Kongu a na Haiti. Magdaléna Sodomková z Proseče pracovala v Mladé frontě dnes jako zahraniční reportérka, publikovala reportáže ze třiceti zemí světa z Evropy, ale i z Barmy, Kuby, Sýrie. Dvojici novinářek doplnil Josef Dvořák, učitel gymnázia v Novém Městě na Moravě. Ten v nedávné době pomáhal jako dobrovolník na hraničním přechodu Bapske na srbsko-chorvatské hranici. Po promítnutí krátkého dokumentu a fotografií s komentáři aktérů následovalo seznámení, jak každý může přispět ke zmírnění humanitární krize.
Tento program byl v poledne představen studentům havlíčkobrodských středních škol a odpoledne v 17 hodin veřejnosti. Pořad navštívilo více jak dvě stě studentů, k večeru přišlo asi čtyřicet osob. V diskuzi byly zejména zmiňovány nejednoznačné postupy na území operujících velmocí s jejich hospodářskými a politickými zájmy a odlišná náboženská různorodost tamějšího obyvatelstva.
Především je zarážející, že civilizace 21. století přes svou vědeckou vyspělost nedokáže uspořádat lidské vztahy, aby skupiny obyvatel nebyly vystaveny pronásledování a katastrofám.